شرکت نرم افزاری بهپردازان اخبار


بازگشت

تاریخ درج 1398/01/14
گزارش خبرگزاري مهر؛ تداوم موفقيت ووشو روي ديوار چين
موفقيت‌هاي سالهاي اخير ووشو ايران با دو عنوان قهرماني در رقابتهاي جهاني، درخشش در بازيهاي آسيايي و البته مدال تاريخي زهرا کياني در سال 97 نيز تداوم داشت.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ووشو؛ ووشو ايران در طول سالهاي گذشته به هر آنچه در دنياي ووشو مي‌خواست دست پيدا کرده و اين را بدون شک در وهله اول مديون يک مديريت صحيح و به دور از حاشيه و در وهله دوم همراهي و وفاق همه اعضاي خانواده اين رشته رزمي است. برنامه ريزي بلند مدت و توجه به رده‌هاي سني پايه و نگاه متفاوت به بانوان به عنوان يک اصل مد نطر قرار گرفته و همين موضوع باعث شده هيچگاه تيم‌هاي ملي دغدغه از دست دادن ستاره‌هاي خود را نداشته باشد.
شايد 5، 6 سال قبل کمتر کسي در ورزش ايران به عبور ووشو از ديوار چين فکر مي‌کرد، ولي اکنون ووشو ايران موفقيت‌هاي خود را روي ديوار چين جشن مي‌گيرد. تيمي که مهرماه 96 براي اولين بار در کازان روسيه سکوي نخست جهان را فتح کرد، در سال97 اين موفقيت‌ها را نيز تداوم بخشيد.
جوانان ايران تيرماه در مسابقات جهاني برازيليا با کسب مدال 11 طلا، 8 نقره و 7 برنز براي نخستين بار در مجموع 2 بخش ساندا و تالو براي سکوي قهرماني ايستاد. اين همان نگاه به رده‌هاي سني پايه و پشتوانه سازي بود که به آن اشاره شد.
سيده سوگند گلشني، آيدا حيدري، کيميا شوشتري، سيدمحمد حسيني، محمدمهدي رضايي، ابراهيم اصلاني، شجاع پناهي، محمد فرهادي، حميد کيانيان، محمد حاجي زاده و حسن لطفي 11 مدال طلا، مهدي خاني (دو مدال)، محمدعلي مجيري، نازنين بازدار، مينا پناهي، فاطمه جزيني و تيم‌هاي دوئلين دختران (سيده سوگند گلشني و مينا پناهي) و پسران (سيدمحمد حسيني و محمدعلي مجيري) هشت مدال نقره، محمدعلي مجيري (دو مدال)، مهدي خاني، ياسين شهرکي، مينا پناهي، زهرا بت شکن و نازنين بازدار هم 7 مدال برنز در اين مسابقات کسب کردند.
در بين تمام رشته‌هاي ورزشي اعزامي به بازي‌هاي آسيايي ووشو کسب 2 طلا و 4 نقره عنون دومين تيم ملي را به لحاظ کيفيت مدال به خود اختصاص داد. محسن محمد سيفي و عرفان آهنگريان دو مدال طلا را به خود اختصاص دادند و زهرا کياني، فرودظفري، الهه منصوريان به هرماه شهربانو منصوريان نيز چهار مدال نقره کسب کردند.
در اين رقابتها اما يک اتفاق تاريخي براي ووشو ايران بدست آمد، تيم ملي ووشو ايران در تالو سابقه کسب مدال را داشت. احسان پيغمبري در بازي‌هاي آسيايي 2010 يک مدال برنز کسب کره بود، ولي کاري که زهرا کياني در بازي‌هاي آسيايي 2018 جاکارتا کرد، براي هميشه در تاريخ ورزش ايران ماندگار خواهد بود. کياني با ايستادن روي سکوي دوم، نقره‌اي تاريخي را براي ورزش ايران به نام خود ثبت کرد.
سانداکاران ملي پوش در جام جهاني نيز به موفقيت‌هاي خود ادامه داد و با کسب هفت طلا و يک نقره براي نخستين بار قهرمان شد تا درخشش ووشوکاران ايران تکميل شود. الهه و شهربانو منصوريان، فريناز نذيري، محسن محمدسيفي، يوسف صبري، معين تقوي و ميلاد عارفي مقام در اين مسابقات به مدال طلا دست يافتند و حميدرضا قلي پور نيز مدال نقره را برگردن آويخت.
اما انتخاب مهدي علي نژاد براي چهارمين بار به عنوان رئيس فدراسيون از ديگر اتفاقات مهم ووشو در سال 1397 بود. وي با اکثريت آرا به اين مهم دست يافت تا براي چهار سال ديگر سکان هدايت ووشو براي عهده اين پزشک، خبرنگار قرار داشته باشد.
اما در ميان همه اين موفقيت‌ها نمي‌توان از درخشش فوق العاده محسن محمد سيفي غافل بود. سيفي که چهار مدال طلاي جهان را در کارنامه خود ثبت کرده با کسب مدال طلا در بازي‌هاي آسيايي، نام خود را عنوان مردي با سه طلاي اين بازي‌ها براي هميشه در دفتر افتخارات ورزش ايران ثبت کرد. وي بعد از اين طلا، در جام جهاني نيز روي سکوي نخست ايستاد تا با دو طلاي با ارزش سال را به پايان ببرد.
در کنار برگزاري منظم ليگ در رده‌هاي سني مختلف آقايان و بانوان و مسابقات قهرماني کشور، خداحافظي سرگروه تيم ملي از ديگر اتفاقات مهم سال گذشته بود. حميدرضا قلي پور دارنده چهار مدال طلاي قهرماني جهان و يکي از پرافتخارترين ووشوکاران ايران در جريان برگزاري رقابتهاي ليگ برتر از تيم ملي و دنياي قهرماني خداحافظي کرد.
ووشوي ايران در سال 98 مسابقات دو رويداد مهم را پيش رو دارد، در کنار انتخابات هيأت رئيسه و کميته‌هاي فدراسيون جهاني که نه تنها براي ووشو ايران که براي همه ورزش کشور بواسطه تداوم حضور علي نژاد در هيأت رئيسه جهاني اهميت دارد، رقابتهاي قهرماني جوانان آسيا در برونئي و مسابقات قهرماني بزرگسالان جهان در شانگهاي چين را هم دارد که با توجه به قهرماني‌هاي اخير کشورمان، بدون شک کار فدراسيون براي دفاع از اين عناوين سخت و سخت‌تر از قبل خواهد بود و مي‌طلبد که با برنامه ريزي دقيق و البته حمايت‌هاي مالي کار را هر چه زودتر آغاز کنند.
*منبع: خبرگزاري مهر