شرکت نرم افزاری بهپردازان اخبار


بازگشت

تاریخ درج 1395/7/2
علي نژاد: خيلي از کشورهاي دنيا به ما حسادت مي‌کنند
رئيس فدراسيون ووشوي ايران با حضور در خبرگزاري ميزان در مورد موفقيت‌هاي اخير اين رشته ورزشي صحبت‌هاي مختلفي انجام داد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ووشو؛ دکتر مهدي علي‌نژاد رئيس موفق فدراسيون ووشو ساعتي را مهمان خبرگزاري ميزان بود و از نتيجه تاريخي تيم ملي ووشو ايران در مسابقات قهرماني آسيا و کسب 7 مدال طلا در اين مسابقات تا المپيکي شدن اين رشته صحبت کرد.

در زير مي‌توانيد گفت‌وگوي تفصيلي خبرنگار گروه ورزشي خبرگزاري ميزان را با مهدي علي‌نژاد بخوانيد:

*تاريخچه ايران در قهرماني آسيا

رقابت‌هاي قهرماني آسيا هر 4 سال يکبار برگزار مي‌شود و از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. ما نخستين بار در سال 1996 در اين رقابت‌ها شرکت کرديم و از آن رقابت‌ها تا سال 2008 بيشترين مدال طلايي که کسب کرده بوديم، 2 نشان طلا بوده و در سال 2012 با يک جهش عالي به 6 مدال طلا دست يافتيم و نايب قهرمان آسيا شديم.

اما در رقابت‌هاي امسال قهرماني آسيا تايوان 7 مدال طلا کسب کرديم که يک طلا از دوره گذشته بيشتر داشتيم و موفق شديم نايب قهرماني خود را با ترکيبي جوان تکرار کنيم.

*رنسانس در سانداي آقايان

حميد قلي پور، محسن محمد سيفي و امير فضلي سه تن از قهرمانان پر سابقه ما اعلام کردند که علاقه‌مند به حضور در قهرماني آسيا نيستند. نبود آنها در ابتدا تصميم ما نبود، اما ما پس از بررسي شرايط با اين موضوع موافقت کرديم و اين توفيق اجباري براي تيم ساندا بود تا با يک تيم جوان راهي قهرماني آسيا شويم.

هر 7 سانداکار ايران براي نخستين بار بود که در رقابت‌هاي بزرگسالان شرکت مي‌کردند، ما ريسک بزرگي کرديم که جواب داد و اعتراف مي‌کنم که نتايج تيم سانداي آقايان فراتر از حد تصور بود. در هر حال از مجموع 7 مدال طلا، 4 مدال حاصل تلاش تيم سانداي آقايان بود که اين موضوع مهر تاييدي بر موفقيت اين تيم است.

*طلاي عرفان آهنگريان لذت خاصي داشت

«عرفان آهنگريان» سانداکار جوان ما موفق شد با پيروزي مقابل دو حريف قدرتمند از ويتنام و چين در مرحله نيمه نهايي و فينال روي سکوي نخست قرار گيرد. اين مدال طلا لذت خاصي براي ما داشت و اميدوارم ساير سانداکاران جوان ما در آينده بتوانند با همين قدرت مقابل چيني‌ها ظاهر شده و به موفقيت برسند.

*حق خود را از داوري آسيا گرفتيم

همواره در بحث داوري در قاره آسيا مشکل داريم چون کشورهاي شرق آسيا در بسياري از موارد با هم توافقاتي مي‌کنند و سر خيلي از کشورها را به راحتي مي‌برند اما بنده به علت اينکه نايب رئيس آسيا و عضو هيئت رئيسه فدراسيون جهاني هستم، حق ايران را از داوري آسيا گرفتم. البته گرفتن حق به اين معني نيست که داوري ها به سود ما بوده بلکه توانستيم جلوي ناداوري‌ها را بگيريم تا حق بچه‌هاي ما ضايع نشود.

*اوجاقي کار بزرگي انجام داد

گاهي اوقات يک تيم آماده و باتجربه در اختيار يک مربي قرار مي‌گيرد و آن تيم نتيجه مي‌گيرد که خب اين خيلي کار دشواري نيست، البته نمي‌گويم اين کار کوچکي است اما به اندازه کار با جوانان بي‌تجربه سخت نيست. واقعا «حسين اوجاقي» يک تيم بي تجربه را به آسيا برد و نتيجه گرفت و کار بزرگي کرد که بخاطر اين موضوع به او تبريک مي‌گويم.

*مکانيزم ما رقابت‌هاي انتخابي است

مکانيزمي براي تيم‌هاي ملي تعيين کرديم و آن هم انتخابي‌هاي تيم ملي است که هر ورزشکاري با هر سابقه اي که دارد بايد در رقابت‌هاي انتخابي شرکت کند تا افتخار پوشيدن پيراهن تيم ملي را بدست آورد. هيچ حاشيه امني براي هيچکس وجود ندارد و ورزشکاران باتجربه و جوان ما بايد از فيلتر انتخابي عبور کنند و کسب مدال در ميادين مختلف تضميني براي فيکس بودن در تيم ملي نيست.

*سيفي در رقابت هاي جهاني و ليگ شرکت مي‌کند

«محسن محمد سيفي» يکي، دو مصاحبه انجام داد و اعلام کرد "به خاطر مشکلات اقتصادي و ازدواجش احتمال خداحافظي از دنياي قهرماني وجود دارد"، اما بعد از آن صحبتي با «حسين اوجاقي» انجام داد و گفت در رقابت‌هاي جهاني و ليگ شرکت مي‌کند و قصد خداحافظي ندارد.

ضمنا فشاري از فدراسيون به روي او نبود که بماند يا برود زيرا «محسن سيفي» يکي از سرمايه هاي ووشوي ايران است و تصميم ماندن يا رفتن ورزشکاران با خودشان است. پوشيدن پيراهني تيم ملي يک افتخار است و ورزشکاران بايد براي رسيدن به اين پيراهن مقدس تلاش کند و باز هم تاکيد مي‌کنم براي رسيدن به تيم ملي بايد از فرايندهاي خاصي که ما در نظر گرفتيم، عبور کنند.

*خيلي از کشورهاي دنيا به ما حسادت مي‌کنند

قهرمانان ملي در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران از جايگاه ويژه‌اي برخوردار هستند و بسياري از کشورها بخاطر همين موضوع به ما حسادت مي‌کنند. به طور مثال رئيس فدراسيون ووشوي کانادا به من گفت بخاطر شرايطي در کشور شما براي ووشو وجود دارد به شما حسادت مي‌کنم و قهرمانان ما بايد قدر اين محبت‌ها را بدانند.

*تالو به مراتب سخت تر از ساندا است

کسب مدال تالو در رقابت‌هاي قهرماني آسيا به مراتب سخت تر از جهاني است به اين دليل که در اين بخش و در هر فرم از کشورهاي صاحب نام 2 نفر شرکت مي‌کنند و اين کار ما را بسيار سخت مي‌کند، مضاف بر اينکه داوري‌هاي تالو در آسيا وحشتناک است.

در خصوص تيم دوئلين يک ريسک بزرگ کرديم و از ترکيب سه نفره تيمي که 10 سال در ميادين جهاني و آسيايي شرکت مي‌کرد را دو نفر را تغيير داديم و علاوه بر کسب مدال طلاي تيمي دوئلين قهرماني آسيا، يک نفر از اين جوان‌ها (رضا خلف زاده) در بخش انفرادي هم به مدال نقره دست يافت.

با کسب مدال «رضا خلف زاده» فشار هميشگي که روي دوش «فرشاد عربي» بود برداشته شد و يک جوان 22 ساله به تالوي آسيا معرفي شد تا در کنار فرشاد دو تالوکار خوب داشته باشيم.ضمن اينکه «طاهر قاسمي» هم نمايش خوبي داشت و ما را اميدوار کرد. در مجموع موفق شديم بهترين نتيجه تاريخ تالوي ايران در رقابت هاي بزرگسالان قهرماني آسيا را بدست بياوريم که از اين موضوع بسيار خرسندهستيم.

*تکليف مربيان چيني پس از جوانان جهان مشخص مي‌شود

از مربي تالوي آقايان «يوان مين» راضي بوديم و بچه‌ها خيلي به او اعتماد داشتند و در خصوص مربيان چيني بانوان هم بايد صبر کنيم تا عملکرد آنها در رقابت‌هاي جوانان جهان بلغارستان را هم ببينيم تا پس از بررسي عملکرد آنها در خصوص ادامه همکاري تصميم گيري کنيم.

*موفقيت تنها به کسب مدال نيست

منظور ما از موفقيت تنها کسب مدال نيست چون جواناني مثل طاهر قاسمي در تالو مدال نگرفتند اما از نظر من موفق بودند، نمي‌شود از تمام ورزشکاراني که به يک رقابت اعزام مي‌شوند توقع کسب مدال داشت و گاهي اوقات يک عملکرد خوب حتي اگر منجر به کسب مدال نشود براي ما ارزشمند است.

*اگر جوانگرايي نتيجه نمي‌داد، باز هم اين اين سياست را ادامه مي‌داديم

قبل از اعزام به تايوان اعلام کردم که ما ريسک بزرگي کرديم که هزينه دارد و احتمال دارد نتوانيم نتايج قابل توجهي بدست بياوريم اما مطمئن باشيد حتي اگر نتيجه هم نمي‌گرفتيم، باز هم از اين حرکت دفاع کرده و اين سياست را ادامه مي‌داديم. در هر صورت اعتماد به جوانترها جواب داد و دست ما براي انتخاب نفرات باز است و اين يک چالش دوست داشتي براي ما است.

*از عملکرد بانوان رضايت داريم

دختران ما در بخش تالو عملکرد خوبي داشتند و وقتي يک ورزشکار بين 25 نفر، با اختلاف امتياز يک صدم چهارم مي‌شود يعني تنها داوري مدال را از شما گرفته است و ما از عملکرد بانوان تالوکاران خود راضي بوديم و اميدواريم در آينده به مدال هم برسيم. در ساندا اتفاق تاريخي توسط خواهران منصوريان افتاد. همانطور که مي‌دانيد براي نخستين بار در تاريخ ورزش ايران بود که سه خواهر در قالب يک تيم موفق به کسب مدال شدند و اين موضوع براي ورزش بانوان بسيار روحيه بخش بود.

*طلاي الهه منصوريان گل سر سبد مدال‌ها بود

يک اتفاق تاريخي ديگر پيروزي «الهه منصوريان» مقابل حريف چيني بود که براي نخستين بار در بخش بزرگسالان بانوان اين اتفاق افتاد و اين پيروزي ارزش مدال طلاي او را دوچندان کرد. اگر بخواهيم صادقانه صحبت کنيم دختران ما هميشه از تقابل با چين هراس داشتند اما الان اين ترس ريخته شد و مسير جديد پيش روي بانوان سانداکار ما بوجود آمد. براي ما تمام مدال‌ها و مدال آوران ارزشمند هستند اما به نظرم مدال طلاي الهه منصوريان گل سرسبد مدال‌هاي ما بود.

*نتايج عجيب زيادي در قهرماني آسيا تايوان رقم خورد

اندونزي سال گذشته قهرمان جهان شد اما در رقابت‌هاي قهرماني آسيا تايوان حتي يک مدال طلا هم کسب نکرد! از مجموع 39 مدال طلاي آسيا چين 18، ايران 7، ويتنام 4، هنک کنگ 3، ماکائو 2 و 5 کشور هم به تک مدال طلا دست يافتند و واقعا شرايط عجيبي بر اين رقابت‌ها حاکم بود.

*حفظ موفقيت از کسب آن دشوارتر است

کسب هفت مدال طلا براي ما هزينه دارد، رئيس آسيا هنک کنگي است، تايوان ميزبان يک طلا گرفت و اين کار را براي ما در آينده سخت مي‌کند. پيش از اين کشورهاي شرق آسيا که ميعادگاه ووشو هستند تنها با چين مشکل داشتند اما الان ايران هم به عنوان يکي از قدرت‌هاي اصلي ووشو براي چشم بادامي‌ها به معضلي تبديل شده و صادقانه مي‌گويم که آنها از کسب مدال‌هاي رنگارنگ ما به شدت ناراحت هستند. با توجه به اين موضوعات و همچنين اينکه وضعيت بودجه ما علي رغم کسب اين مدال‌ها بيشتر نمي‌شود، حفظ اين موفقيت کار بسيار دشواري است.

بودجه ووشو کمتر شده که بيشتر نشده!

بودجه سال 94 فدراسيون ووشو نسبت به سال 93، 25 درصد کاهش يافته و همين موضوع در سال 95 هم تکرار شد و ما توانستيم با اين مشکلات به نايب قهرماني آسيا دست پيدا کنيم. البته نگاه مسئولان ورزش به رشته‌هاي المپيکي بود و ما با تمام اين مشکلات توانستيم به اين موفقيت بزرگ دست پيدا کنيم و روند موفقيت و نتيجه گيري ما به هيچ عنوان متوقف نشده است.

*ووشو و المپيک

داستان ورود رشته‌ها به المپيک فرايند پيچيده و عجيبي دارد و نتيجه گرفتن در المپيک از اين قاعده مستثني نيست و اگر کسي فکر مي‌کند تنها با معيارهاي فني مي ‌واند در المپيک موفق باشد، سخت در اشتباه است. همانطور که ديديد در همين المپيک ريو حق چند ورزشکار از جمله «بهداد سليمي» خودمان را به راحتي خوردند و کسي هم نتوانست کاري انجام دهد.

در خصوص ورود ووشو به المپيک با توجه به اينکه المپيک در دست کشورهاي اروپايي و آمريکايي است و از جايي که ووشو يک رشته آسيايي محسوب مي‌شود، ورود به المپيک کار بسيار دشواري است. ووشو تاکنون دومرتبه جزو 8 رشته نزديک به المپيک بوده و ما براي ورود به بازي‌هاي المپيک 2024 شانس داريم.به هر حال رئيس فدراسيون جهاني ما نايب رييس IOC است و ما اميدواريم در هر دوبخش ساندا و تالو به المپيک راه پيدا کنيم.

منبع: خبرگزاري ميزان

گفت وگو از سعيد ميرزاييان