شرکت نرم افزاری بهپردازان اخبار


بازگشت

تاریخ درج 1396/10/11
علي‌نژاد: شخصيت‌ها به پست‌ها ارزش مي‌دهند؛ کميته ملي المپيک نياز به خون تازه دارد
رئيس فدراسيون ووشو گفت: با تمام زحماتي که عزيزان هيئت اجرايي کميته ملي المپيک کشيدند، نگاهم اين است که کميته نياز به هواي تازه و خون جديد دارد.


به گزارش روابط عمومي فدراسيون ووشو، مهدي علي‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات کميته ملي المپيک اظهار داشت: با توجه به شرايط، تصميم گرفتم براي پست دبيرکلي و خزانه‌داري ثبت‌نام کنم. علي‌رغم تمام زحمات عزيزان هيئت اجرايي کميته ملي المپيک نگاهم اين است که کميته نياز به هواي تازه و خون جديد دارد تا بتواند با سرعت بيشتري در بحث خدمات‌رساني به ورزش کشور فعال باشد. از طرفي سياست دولت تدبير و اميد اين است که جوان‌ترها مسئوليت‌هاي جدي‌تري را برعهده بگيرند. من نيز از مديران جوان هستم و شرايط را مناسب ديدم که نامزد سمت‌هايي که اشاره کردم شوم و اميدوارم اعضاي مجمع با اعتماد خود شرايطي را فراهم کنند تا خدمات بيشتري به ورزش کشور داشته باشيم.

وي تصريح کرد: تجربيات 11 ساله من در رياست فدراسيون ووشو که بزرگ و گرانقدر بوده و خداراشکر با نتايج خوبي همراه شده، باعث شده در بُعد داخلي نتايج خوبي بگيريم. همچنين حضورم به عنوان عضو هيئت رئيسه فدراسيون جهاني ووشو و نايب‌رئيس فدراسيون آسيايي وشوو موجب شده تجربيات بين‌المللي زيادي را کسب کنم. اگر عزيزان مجمع اعتماد کنند از اين تجربيات براي ورزش کشور استفاده خواهم کرد و تلاش خواهم کرد در زمينه بين‌المللي نيز کارهاي خوبي صورت گيرد. من به عنوان اينکه کسي که سالها خدمت‌گيرنده کميته ملي المپيک بودم به خوبي نسبت به نيازهاي فدراسيون‌ها شناخت دارم و مي‌دانم که با وجود تلاش‌هاي زيادي که همکاران من در فدراسيون‌هاي ورزشي انجام مي‌دهند به چه خدماتي از طرف کميته در بُعد داخلي و خارجي نياز دارند. قطعا اگر اين تجربيات به کار بيايد خون و هواي تازه در ورزش کشور دميده خواهد شد. 

رئيس فدراسيون ووشو در ادامه، در خصوص ارزيابي 4 ساله عملکرد کميته ملي المپيک عنوان کرد: خيلي به دنبال نقد عملکرد کميته نيستم و نگاهم به آينده است اما در برنامه‌هايم نکاتي وجود دارد و فکر مي‌کنم اين برنامه‌ها به خوبي نشان مي‌دهد در چه زمينه‌هاي کميته المپيک نياز به تقويت دارد. کميته نيازمند اين است تا منابع دولتي بيشتري جذب کند و در بحث بازاريابي نيز قطعا با جذب اسپانسرهاي داخلي و خارجي بايد شرايط بهتري براي فدراسيون‌ها فراهم کنيم. امروز با وجود زحماتي که دوستان در کميته المپيک کشيده‌اند حمايت خوبي از فدراسيون‌ها صورت نگرفته و خود دوستان در کميته نيز به اين موضوع واقف هستند در حالي که اواسط برج 10 هستيم از بودجه در نظر گرفته شده براي فدراسيون‌ها تنها 38 درصد پرداخت شده است که با توجه به رقم کل بودجه عدد بسيار اندکي است.

علي‌نژاد تاکيد کرد: حتي اگر 100 درصد بودجه تخصيص يافته براي فدراسيون‌ها نيز پرداخت مي‌شد به نسبت سال 93 ما با 30 تا 40 درصد کاهش بودجه در فدراسيون‌ها مواجه بوده‌ايم. همه اين شرايط در حالي است که تورم و هزينه‌ها افزايش و کارها نيز چند برابر شده است. امروز شرايط مطلوب نيست و قطعا اگر در کميته حضور پيدا کنم با روابط بهتر با مجلس و سازمان برنامه و بودجه به دنبال ارتقاي بودجه کميته ملي المپيک خواهم بود. 

وي با تاکيد بر جذب اسپانسر خاطرنشان کرد: در بحث مارکتينگ و اسپانسرينگ اين ظرفيت در کميته المپيک وجود دارد که با توجه به بازي‌هاي المپيک و بازي‌هاي آسيايي اسپانسرهاي بين‌المللي و خارجي براي کاروان ايران که جزو بهترين‌هاي آسيا و در المپيک نيز عملکرد خوبي داشته است فراهم کنيم. اگر فعاليت جدي‌تري در بحث بازاريابي صورت گيرد قطعا اسپانسرهاي خارجي حاضر به هزينه در کاروان ايران هستند، اين همان بحثي است که ما در فدراسيون ووشو داشتيم و توانستيم خلأهاي مالي را پر کنيم. اگر در حال حاضر ووشو ايران قهرمان شده به خاطر برنامه ريزي و تدارک مناسب بوده که آن نيز نيازمند بودجه بوده و ما با فراهم کردن شرايط توانستيم قهرمان ووشو جهان شويم. بايد شرايط خوبي براي فدراسيون‌ها ايجاد شود تا آنها با فراغ بال در آستانه بازي‌هاي آسيايي به تدارک تيم‌هاي خود بپردازند. در حال حاضر رويدادهاي مهمي مانند بازي‌هاي آسيايي 2018 اندونزي، المپيک جوانان، المپيک زمستاني و بعد از آن المپيک 2020 و بازي‌هاي آسيايي 2022 چين را پيش رو داريم و مي‌توانيم با يک برنامه 3-4 ساله نتيجه آن را دريافت کنيم. 

رئيس فدراسيون ووشو با تاکيد بر اينکه ورزش کشور نيازمند آرامش است تصريح کرد: نبايد فراموش کنيم ورزش ايران به آرامش نياز دارد و قطعا بايد تعامل خوبي بين کميته ملي المپيک و وزارت ورزش برقرار باشد. فراهم شدن اين موضوع باعث خواهد شد ورزش ايران در محيطي آرام نتايج بهتري نيز کسب کند. اختلاف کميته و وزارت ورزش در اين دوره نيز برقرار بوده و روابط دوستانه‌اي فراهم نشده است. اگر من در کميته حضور پيدا کنم به دنبال يک رابطه مناسب و معقول با وزارت ورزش هستم. بايد يادمان باشد وزارت ورزش جايگاه اول ورزش ايران را دارد و کميته بايد براي ايجاد آرامش با وزارت ورزش هماهنگي داشته باشد. 

علي‌نژاد تاکيد کرد: در اين دوره با يک پديده جديد مواجه هستيم که برخلاف گذشته 2 معاون قهرماني و بانوان وزارت ورزش و جوانان در انتخابات کميته ملي المپيک حضور پيدا نکردند و کانديدا نشدند. اين موضوع نشان مي‌دهد وزارت بناي دخالت مستقيم در انتخابات کميته را ندارد و شرايطي را فراهم کرده است تا ديگراني که در ورزش کشور فعال هستند در حوزه مديريتي کلان نيز نقش داشته باشند که بايد بابت اين اتفاق مثبت از سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان تشکر کنم. 

وي با اعلام اينکه دبيرکل کميته ملي المپيک را وزير خارجه ورزش ايران مي‌دانند عنوان کرد: دوستان مجمع بايد به اين نکته دقت کنند در سال‌هاي اخير عملا فدراسيون‌ها در حوزه بين‌الملل تنها بودند و همکاري و حمايتي در جهت کسب کرسي و حل مشکلات بين‌المللي آنها از طرف کميته ملي المپيک وجود نداشته است. اگر در کميته بين‌المللي المپيک روابط بهتري داشتيم مي‌توانستيم مشکلي که براي کشتي پيش آمده است را مرتفع کنيم. اين مساله به تنهايي از عهده فدراسيون کشتي برنمي‌آيد و کاري است که کميته ملي المپيک بايد در آن نقش داشته باشد. اگر دبيرکل شوم سعي خواهم کرد با روابط خوب در حوزه بين‌الملل به اين موضوعات نيز توجه کنم. در حال حاضر رئيس فدراسيون جهاني ووشو نايب‌رئيس کميته بين‌المللي المپيک و عضو کميسيون انتخاب ioc و کميته بين‌المللي المپيک است. با توجه به روابط خوب با رئيس جهاني فدراسيون ووشو تلاش خواهم کرد از اين ظرفيت در شوراي عالي المپيک آسيا استفاده و جايگاه بهتري را براي کشورمان فراهم کنم. در کنار آن تلاش خواهم کرد ioc ممبرهاي ايران را احيا و نقش ايران را در بزنگاه‌هاي حياتي پررنگ‌تر کنم. در اين زمينه مذاکراتي با يوزاي چينگ رئيس فدراسيون جهاني ووشو انجام دادم و او نيز قول داده است اگر کمکي بتواند به ورزش ايران انجام دهد اين کار را بکند. 

رئيس فدراسيون ووشو با اشاره به منشور المپيک گفت: در منشور المپيک به روحيه، بحث فرهنگي، جوانمردي و لذت از مسابقه توجه شده است اما ما بعضا شاهد هستيم در ايران تنها به ورزش قهرماني توجه مي‌شود، من به دنبال اين هستم در صورت حضور در کميته با ترويج روح المپيزم به صورت جدي به روح المپيک اخلاقيات و جوانمردي بپردازيم. 

علي‌نژاد در پاسخ به اين سوال که چه تلاش‌هايي انجام خواهد داد در بحث ioc ممبر ايران شرايط بهتري پيدا کند، عنوان کرد: اگر نگاه کنيد در ioc ما در گذشته ioc ممبر داشتيم که در حال حاضر کمتر شده و به 92-93 نفر رسيده است، اين در حالي است که کشورهاي جنگ زده مانند سوريه و ليبي که در ورزش دنيا جايگاهي ندارند ioc ممبر دارند، ايران در ورزش دنيا جايگاه مهمي دارد و اگر ديپلماسي فعالي داشته باشيم مي‌توانيم سهم خود را در اين زمينه بگيريم. 

رئيس فدراسيون ووشو در خصوص احتمال ثبت‌نام صالحي اميري براي رياست کميته ملي المپيک و شانس زياد او براي کسب پست رياست تاکيد کرد: بايد ثبت‌نام صالحي اميري براي کانديداي رياست را به فال نيک بگيريم و قطعا حضور او فرصت خوبي براي کميته خواهد بود تا از ظرفيت‌هاي ايشان استفاده کنيم. صالحي اميري توانمند است و نگاه استراتژيک به ورزش کشور دارد و در حوزه‌هاي مختلف نيز توانايي‌هاي خود را نشان داده است. در زمان سرپرستي چند ماهه وزارت ورزش نيز شاهد تلاش‌هاي زيادي بوديم که همه به نيکي از او ياد مي‌کنند. معتقدم حضور افرادي که به دولت‌ها نزديک هستند در کميته المپيک مي‌تواند موثر باشد و بعضا شخصيت‌ها به پست‌ها ارزش مي‌دهند و من نيز حضور صالحي اميري را مغتنم مي‌شمارم، من نيز همه تلاشم را خواهم کرد تا او راي بياورد و از دوستانم نيز خواهش مي‌کنم که به او راي بدهند. مطمئن باشيد در اين زمينه تعامل وجود خواهد داشت و همه صالحي اميري را به عنوان يک بزرگتر در ورزش کشور مي‌شناسيم. اينکه او ترجيح مي‌دهد در پست دبيرکلي با چه کسي کار کند بايد در زمان ثبت‌نام از خود ايشان پرسيده شود. 

علي‌نژاد در پاسخ به اين سوال که چقدر تفاوت فضا بين رياست فدراسيون ووشو حضور در کميته ملي المپيک وجود دارد و آيا او مي‌تواند از پس حواشي حضور در کميته ملي المپيک بر بيايد، عنوان کرد: اصولا به همه ابعاد اين داستان آشنا هستم. حضور چند ساله‌ام در فدراسيون ووشو، مديرکلي ورزش وزارت نفت، شهرداري تهران و حتي فعاليت رسانه‌اي باعث شده است که به اين فضا آشنا باشم، طبيعي است آمادگي کار جمعي را داشته باشم و حضور در کميته المپيک نيز کاري فردي نيست و تابع تصميمات جمعي است. دبيرکل مجري کار جمعي هيئت اجرايي است، در کنار اين موارد تجربه کار در فدراسيون جهاني و آسيايي نيز باعث شده به اين امر واقف باشم چرا که آنجا نيز تصميمات جمعي گرفته مي‌شد و بعد اجرايي مي‌شد. جمع‌پذيري اصل کاري من است و تجربه اداري حضور در مديرکلي وزارت نفت و دفتر وزير اين امکان را براي من فراهم خواهم کرد تا مجري خوبي براي تصميمات گرفته شده باشم. 

وي در پايان خاطرنشان کرد: طبيعي است تعامل با رسانه‌ها نيز يک عامل مهم ديگر براي فراهم کردن آرامش فضاي ورزش کشور است و من به واسطه تجربيات ساليان سال رسانه‌اي خود نسبت به اين امر واقف هستم. نبايد فراموش کرد 11 سال پيش که من در فدراسيون ووشو حضور پيدا کردم نيز آرامش امروز فراهم نبود و با تلاش‌هاي صورت گرفته به اين آرامش رسيديم. امروز نيز کميته ملي المپيک شرايط بحراني ندارد و نبايد از اين موضوع غافل شويم.