فدراسیون ووشو جمهوری اسلامی ایران

خانه /   فدراسیون /   رئیس فدراسیون
رئیس فدراسیون

امیر صدیقی (زادهٔ ۱۴ فروردین ۱۳۶۳ در تهران) رئیس فدراسیون ووشو ایران است. كه در تاریخ ١٥ تیرماه ١٣٩٩ با راى قاطع مجمع براى مدت چهار سال براى این سمت انتخاب شد. او فعالیت خود در ورزش را از سال ۱۳۸۱ در حوزه برگزاری رویدادهای بین المللی با فدراسیون فوتبال آغاز کرد.
طى مدت زمان همكارى خود با فدراسیون فوتبال در برگزاری بیش از ۱۰۰ مسابقه بین المللی از جمله انتخابی المپیک، جام جهانی فوتبال و قهرمانی باشگاه های آسیا و ... فعالیت كرد. او در سمت های مختلفِ از جمله دبیر بازی های قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا، مسئول رسانه ای و مدیر برگزاری رویدادها با این فدراسیون همكارى داشت.
امیر صدیقی در سال ۱۳۸۵ در رشته مهندسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۸۷ لغایت ۱۳۸۸ بعنوان مدیر پروژه ویژن آسیا 'طرح توسعه فوتبال در ایران و استان تهران' فعالیت کرد.
صدیقى داراى مدرك داوری درجه یك فوتبال بوده و قضاوت های متعددی در مسابقات فوتبال نیز داشته است.
وى از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلوى ایران بعنوان رییس کمیته روابط بین الملل آغاز نمود و در همان سال نیز بعنوان مشاور امور بازاریابی و مدیر بین الملل فدراسیون ووشو منصوب شد.
از ابتدای سال ۱۳۸۹ بعنوان دبیرکل فدراسیون شنا، فعالیت خود را با این فدراسیون ادامه داد. او با حضور در این سمت جوانترین دبیر فدراسیون های ورزشی ایران نام گرفت. در آن زمان با پیشرفت چشمگیر فدراسیون شنا در حوزه بین الملل، ایران توانست کرسی ریاست فدارسیون شنا غرب و آسیا میانه را بدست آورد. در همان سال با حفظ سمت دبیركلى فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، بعنوان مدیر اجرایی كنفدراسیون شنا غرب آسیا انتخاب شد.
وی در سال ۱۳۹۰ با دریافت بورسیه تحصیلى، بعنوان نخستین فرد از ایران، در رشته فوق لیسانس مدیریت و حقوق ورزشی فیفا از سوی مرکز تحقیقات بین الملل ورزش برگزیده شد و تحصیلات تکمیلی خود را در سه کشور انگلستان، ایتالیا و سوییس ادامه داد.
سرانجام وی در سال ۱۳۹۱ با نمره برتر در دانشگاه حقوق نیوشاتل سوییس دانشگاهی که دکتر محمد مصدق نخست وزیر فقید ایران در آن تحصیل کرده بود، فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت تا در فدراسیون ووشو ایران فعالیت خود را ادامه دهد.
در ابتدای سال ١٣٩٢ وی از سوی کمیته بین المللی المپیک IOC در لوزان سوییس دعوت به کار شد و تا سال ٢٠١٦ در دپارتمان توسعه و همکاری های بین المللی به فعالیت پرداخت.
او در پروژه های مهمی همچون برگزاری کنفرانس های بین المللی، جوایز محیط زیست و ورزش زنان IOC و همکاری با سازمان ملل متحد و یونیسف فعالیت نمود.
او در سال ۱۳۹۵ با نیت خدمت به ورزش کشور دوباره به ایران بازگشت و در فدراسیون های ورزشی مختلف همچون فدراسیون اسکی، فدراسیون وزنه برداری، فدراسیون فوتبال، فدراسیون اسکیت و فدراسیون تیراندازی در پروژه های مختلف بعنوان مشاور رییس فدراسیون به فعالیت پرداخت.
در طول این مدت وی توانست نقشى موثر در حوزه دیپلماسی بین الملل ایفا نماید و کرسی های مهمی همچون نایب رییسی فدراسیون اسکیت آسیا و عضویت در هیئت اجرایی فدراسیون جهانی تیراندازی را برای اولین بار در تاریخ این رشته هاى ورزشى برای ایران به ارمغان بیاورد.
وی همچنین توانست مجوز فعالیت هاکی روی یخ ایران را بعد از ۱۰۰ سال، کسب نماید و در پرونده های مهم حقوقی در دادگاه حکمیت ورزش CAS به دفاع از ورزش کشور بپردازد.
او همچنین به مدت دو سال از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ بعنوان رئیس دفتر توسعه و همکاری های بین الملل فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی IZSF فعالیت کرد.
وى در حال حاضر دبیر کمیسیون توسعه روابط بین الملل كمیته ملى المپیك از سال ١٣٩٧ تا كنون و دبیر كمیسیون حقوق ورزشی از سال ٩٧ لغایت ٩٨ بوده است. صدیقى در سال ۱۳۹۸ نیز بعنوان رییس کمیته روابط بین الملل فدراسیون هندبال و مشاور رییس فدراسیون به فعالیت می پرداخت.
او توانست در سال ۱۳۹۷ نیز بعنوان نایب رییس کمیته توسعه و بازاریابی كنفدراسیون ووشو آسیا انتخاب شود.
وى در خردادماه ۱۳۹۸ بعنوان رییس کمیته تایچی ایران از سوی دکتر مهدی على نژاد رییس وقت فدراسیون ووشو ایران و معاون توسعه ورزش قهرمانی منصوب شد.